Cechy charakterystyczne japońskich zegarków
Zegarki męskie japońskie charakteryzują się wysoką precyzją wykonania oraz dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Kupując taki czasomierz można mieć pewność, że posłuży on przez wiele lat i będzie w pełni niezawodny, a jego codzienne użytkowanie będzie czystą przyjemnością. Producenci japońskich zegarków dokonali przełomu w branży zegarmistrzowskiej, wprowadzając szereg innowacyjnych rozwiązań technicznych i odbierając tym samym monopol szwajcarskim twórcom czasomierzy. Na uwagę zasługują tutaj również mechanizmy zegarków - tak kwarcowe, jak i zasilane w sposób mechaniczny, które są niezwykle dokładne, a co za tym idzie - sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających miłośników czasomierzy. Nie sposób tu również nie wspomnieć o rozmaitych dodatkowych funkcjonalnościach, takich jak automatyczna regulacja wskazywanego czasu, wydajne pozyskiwanie energii tak ze światła słonecznego, jak i sztucznego czy możliwość łączenia się z zegarkiem z wykorzystaniem fal radiowych. Miłośnikom podróży do gustu z pewnością przypadną czasomierze bazujące na modułach GPS, które błyskawicznie dopasowują się do aktualnej strefy czasowej.
Casio - jeden z najpopularniejszych japońskich producentów zegarków
Pisząc o zegarkach męskich japońskich nie sposób nie wspomnieć o marce Casio, której historia sięga 1946, kiedy to wywodzący się z Japonii Tadao Kashio postanowił wraz ze swoimi 3 braćmi założyć firmę Kashio Seisakujo, która miała specjalizować się w tworzeniu części do mikroskopów i małych maszyn. Znudzeniu swoją regularną pracą, postanowili zająć się projektowaniem swoich własnych maszyn. Jedną z nich był biurowy kalkulator, który cieszył się tak dużą popularnością, że firma postanowiła zmienić swój profil działalności oraz nazwę (od teraz było to Casio Computer Co) i zająć się produkcją zegarków. Pierwszym stworzonym przez nich czasomierzem był debiutujący w 1974 roku Casotrion będący pierwszym skomputeryzowanym zegarkiem na świecie. Poza tym, że wskazywał czas, określał również ilość dni w miesiącu. Do kolejnych znaczących projektów marki zaliczyć można zegarek z kalkulatorem oraz model wyposażony w wyświetlacz LCD. Lata 80. to z kolei debiut zegarka Casio G-Shock, do produkcji którego wykorzystywano niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia materiały. Zegarki Casio do dziś cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników na całym świecie. Ceny tych japońskich czasomierzy wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Kultowe zegarki Citizen
Kolejną marką z Kraju Kwitnącej Wiśni specjalizującą się w produkcji zegarków męskich japońskich jest Citizen. Historia firmy sięga drugiej połowy XX wieku. Zadebiutowała ona tworząc pierwszy na świecie czasomierz kieszonkowy. Pierwszą z wprowadzonych na rynek przez firmę innowacji był Parashock, czyli zegarek odporny na wstrząsy oraz wodoszczelny. Ważną datą w historii marki Citizen był rok 1970, kiedy to wypuszczony został zegarek X-8 Chronometer posiadający wykonane z tytanu elementy, które dotychczas stosowane były wyłącznie z przemyśle kosmicznym. W 1976 roku w sklepach pojawiły się zegarki obsługujące technologię Eco-Drive, która ta opierała się o ładowanie akumulatora przez znajdujące się na wierchu tarczy panele słoneczne. Sprawiło to, że nie było już konieczności wymiany baterii w czasomierzach kwarcowych. Po czasie, na rynku pojawiły się również zegarki, gdzie światło przenika zarówno przez tarczę, jak i pierścień zlokalizowany w miejscu stykania się ze sobą koperty oraz zewnętrznej części tarczy. Citizen była także jedną z pierwszych na świecie marek, których zegarki odbierały dane z satelit. Godnym odnotowania jest tutaj również fakt, iż firma ta do produkcji swoich czasomierzy stosuje wyłącznie mechanizmy własnej produkcji, co jest rzadkością na rynku.